post
  • Der ligger en dansk kirke i Newcastle. Kirken blev stiftet af tilflyttende danskere i 1800-tallet, og den skabte et sted, hvor danskere og dansksindede kunne mødes både til kirkelige handlinger, men også til sociale arrangementer. Her var der plads til og mulighed for at holde dansk sprog og danske traditioner i hævd, og det er der stadig den dag i dag.

Kirken har været et fristed for de danskere, der boede eller besøgte området, og deres dør er åben for alle, danskere, englændere og alle andre.

  • Kirkens beliggenhed gjorde, at de danske sømænd, der var i eller kom til England under anden verdenskrig alle havde et sted, de kunne samles og mødes. Her kunne de mødes med andre danskere, og herfra kunne de alle komme ud på havet igen. Efter krigen er der etableret både e mindevæg og en mindebog for alle disse sømænd.Rømø_kirke
  • Kirken har nu om dage kontakt til Den Danske Folkekirke – organisationen bag Den Danske Kirke i Newcastle sørger for kontakt til menigheder og præster i Danmark, og andre arrangementer af enhver art koordineres også gennem organisationens bestyrelse.
  • Den Danske Kirke sikrer også kirkelige tjenester på dansk, og der er blandt andet gæstegudstjenester på dansk ved de forskellige kirker. Bygningen deles med de øvrige nordiske lande og med de tyskere, der ligeledes er evangelisk-lutheranske, og den er den eneste med denne kristne retning i området.
  • Alle andre forespørgsler, planlægning af kulturelle aktiviteter, sociale arrangementer af forskellig art og generelle henvendelser til kirken og menighedens medlemmer kan også fremsættes. Kirken er som sagt ikke kun en kirke, men et socialt mødested for alle, der har en interesse i Danmark og i dansk kultur. Her kan du opleve alt fra et dansk kaffebord efter gudstjenesten til danske traditioner, der promoveres på lokale markeder. Er du til danske specialiteter, så er Den Danske Kirke det bedste sted at starte.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *